verandering en veerkracht

“Je zegt altijd, nou we moeten door, we moeten verder, dat kan niet anders. Onzin natuurlijk. Ik stond altijd voor een lerende organisatie waar mensen zo autonoom mogelijk kunnen werken. Maar ik ben ook wat direct en directief van nature, dat heb ik meer leren loslaten. Er is nu meer autonomie, ik zit er minder bovenop.”

HERSENBLOEDING

Het is één van de inzichten die Lineke Kortekaas deelt in de nieuwste aflevering in de podcast. We spreken over haar hersenbloeding twee jaar geleden en hoe ze nu terugkomt als directeur van Cool kunst en cultuur, een theater en kunstencentrum in Heerhugowaard.

Het is een openhartig gesprek en een mooi voorbeeld van hoe een crisis ook creatie brengt. In de organisatie heeft het bijvoorbeeld geleid tot meer empathie en de opzet van inclusieve kunst- en cultuuractiviteiten die de drempels voor nog meer mensen weghalen. Dat is de mooie kant als jezelf, als mens of organisatie, opnieuw uitvindt: het brengt ook iets nieuws, iets onverwachts.

OPNIEUW UITVINDEN

Natuurlijk spreken we ook over de weg ernaartoe, die niet makkelijk is. Die enerzijds heel persoonlijk is, maar tegelijkertijd jou als luisteraar ook inzicht geeft. In het proces van opnieuw uitvinden. Wat je tegen kan komen, wat helpt en wat het oplevert.

Dat is ook het doel van dit onderzoek. Want zoals ik schreef in het blog Mijn moeder doet het ook: we moeten we ons allemaal af en toe opnieuw uitvinden. In het groot of klein, in het leven of in het werk.

KWETSBAAR ALS LEIDER

Als leider is het best kwetsbaar om hierover te delen, je opereert immers in een krachtenveld. Als directeur bijvoorbeeld tussen medewerkers, de Raad van Toezicht en externe belanghebbenden.

Tegelijkertijd weet je: goed voorbeeld doet goed volgen. En dat is belangrijk als je de organisatie verder wilt ontwikkelen of veranderen. De aanleiding hoeft overigens niet een bedreiging te zijn. Het kan ook zijn dat je proactief je organisatie wendbaar wilt maken, met het oog op wat kan komen. Of misschien wil je inspringen op kansen die zich voordoen.

Wat de situatie ook is, als leider heb je anderen bij deze veranderingen te begeleiden. En om anderen hier goed in te begeleiden, heb moet je ook jezelf goed begeleiden.

HERKENBAAR

Misschien herken je deze vragen:

  • Hoe blijf ik bij mezelf tijdens woelige omstandigheden?
  • Wat kan ik leren of zelfs creëren in tijden van crisis?
  • Hoe neem ik collega’s mee in veranderingen?
  • Hoe kan ik hen helpen er veerkrachtig mee om te gaan?

Het zijn vragen die in de podcast De kunst van het leiden aan de orde komen én waar jij nu zelf mee aan de slag kan! Op 30 juni 2025 vindt namelijk de eerste editie van De kunst van het leiden LIVE plaats.

Een inspirerende dag voor ervaren culturele leiders waarin jouw persoonlijk leiderschap centraal staat. Samen met Mare de Groot creëren we een ontspannen dag op een inspirerende locatie. Verwacht tijd voor reflectie, betekenisvolle ontmoetingen met vakgenoten en masterclasses die je concrete handvatten geven over hoe je verandering en veerkracht realiseert.

Meer informatie over het programma, over ons en hoe je je kunt aanmelden vind je hier.

LUISTER HET HELE GESPREK

Hier op de site of in jouw favoriete podcast app